Staff List

Tracy Aardal

Paraeducator

Natalie Abersfeller

Science Teacher

Alyssa Adler

Math Teacher

Jordan Anderson

English Teacher

Ciara Ashworth

Sport Medicine

Heather Atterberry

English Teacher

Nicole Bailey

Counselor S-Z

Cynthia Bear

World Languages Teacher

Laurie Bender

English Teacher & Yearbook

Tina Benitiz

Paraeducator

Scott Biglin

Physical Education Teacher

Brent Biladeau

Paraeducator

Tobi Bisson

Paraeducator

Barry Blackman

Paraeducator

Stacey Blake

Paraeducator

Michelle Bricker

Paraeducator

Chris Buroker

Resource Officer

Jenny Byrd

Math Teacher

Deann Campbell

Paraeducator

Andrea Carroll

Special Services

Ryan Carter

Health/P.E. Teacher

Ana Claro RIncon

Student Migrant Counselor

509-222-5231

Olivia Clizbe

Marketing Business Teacher

James Coffey

Custodian

Joanna Conover

Counselor A-E

Kimberly Craythorn

Secretary/Receptionist

Hong Mei Crisp

Paraeducator

Dallen Davies

World Language Department

Tina Davis

English Teacher

Connie Dearing

Athletic Secretary

509-222-7014

Joyce Donais

English Teacher

Keith Duncan

Science Teacher

Tenaus Dunn

Paraeducator

Jeff Ellersick

Assistant Principal (Grades 11 & 12)

5092227000

Ryan Engel

GEAR UP Site Manager

509-222-7049

Amber Farris

Social Studies Teacher

509-222-7000

Valerie Feth

English Teacher

Elise Fleming

ASB & Leadership Teacher

Lisa Fleming

Social Studies Teacher

Chrystal Ford

Paraeducator

Deborah Fragozo

Autism Program Para support

Todd Freitag

Marketing Business Teacher

Casey Gant

Assistant Principal - Athletics

(509) 222-6519

Eric Gough

P.E. Teacher

Pat Graham

Math Teacher

Vicki Gravenslund

Art-Ceramics Teacher

Emily Griffin

English Teacher

Rachel Groth

Assistant Principal

Ariel Gruz

Library Secretary

Matt Grygiel

Paraeducator

Christopher Hamilton

English/Drama Teacher

509.222.6074

Carl Hamilton

Security

222-6773

Jennifer Hildman

Social Studies Teacher

509-222-7000

Email

schoology.com

Shannon Hokanson

Family and Consumer Science Teacher

Kasia Hoover

English Department

Alexander James

Special Services

Lindsey Johnson

Security

Stefanie Jones

Discipline Secretary

Gracie Jones

Secretary (Data Entry Specialist)

Brad Judy

Marketing Business Teacher

Sabiha Khan

Social Studies Teacher

Email

Khan Classroom Link

Pam Kirkpatrick

Nurse

Brian Klos

Math Teacher

Danielle Knudson

School Psychologist

Alex Kohan

Special Services Teacher

Joanne Kopriva

Mathematics Teacher

Jessie Kurtz

English Teacher

Katrina Kutschkau

Mathematics Teacher

Miranda Lane

Special Services

Sandra Lange

Paraeducator

Betsy Lavy

Paraeducator

Corrine Lechelt

Art Teacher

Kelly Ledgerwood

Science Teacher

Heidi Leroue

Special Services

Theresa Lilienthal

Paraeducator

Matthew Luttrell

Mathematics Teacher

Jesse Martinez

Custodian

Cherisa Masters

Paraeducator

Patrick Matthes

World Language Teacher

Mark Maus

Social Studies Department

Tina McCallum

Counselor M-R

Ryan McCallum

Business Education Teacher

Ryan McCord

Special Services

Scott McLeod

Physics Teacher

Laura McLeod

English Teacher

Margaret Melick

Social Studies Teacher

509-222-7000

Brian Meneely

Mathematics Teacher

Kristine Metcalf

Special Services

Vernica Mezger

Special Services

Holly Milewski

Science Department

Christine Miller

Success Coordinator

222-5521

Carol Miller

Principal's Secretary

509-222-6529

Tina Moran

ASB Secretary

(509) 222-7012

Kristen Morgan

Paraeducator

Linda Nobbs

Librarian

Aaron O'Laughlin

Science Department

Randy Olivares

ELS Para Support

Shelby Osborn

Math Teacher

Marcy Overturf

Paraeducator

Linda Palomarez

English Teacher

Mike Picicci

Custodian

Nicole Pietz

Paraeducator

Chad Potter

Social Studies Teacher

Dan Price

Social Studies Teacher

Lucy Razor

Librarian/English Teacher

Douglas Reppe

Technology Teacher

Sarah Robinson

World Languages Teacher

Keith Russell

Instrumental Teacher

Chuck Saari

Mathematics Teacher

Karen Salazar

Paraeducator

Rachel Sampson

Paraeducator

Joy Sandford

Paraeducator/ Nutrition Services

Cheryl Schauble

P.E. Teacher

Jeff Schlekewey

Mathematics Teacher

Renae Schonewill

English Teacher

Brandon Searls

Paraeducator

Denise Senor

Agriculture Teacher

Julie Shelton

Library Secretary

Kelsie Siegfried

Photography Teacher

Debbie Smith

Career Specialist

(509) 222-5326

Brooke Smitha

Science Teacher

Sue Steneken

Paraeducator

Ryan Stevens

Paraeducator

Calvin Stewart

Counselor F-L

Julie Stott

Family and Consumer Science Teacher

Sandi Sumner

Truancy/Attendance Secretary

Linda Teynor

Special Services

Jill Thoelke

Counseling Dept, Secretary

(509) 222-7010

Karina Thorne

World Languages Teacher

Leo Torrez

Custodian

Paul Trout

Custodian

Jeff Van Eaton

Special Services

Brandee Veitenheimer

Assistant Principal (Grade 9)

Scott Wagnon

Choir Teacher

Belinda Walter

Paraeducator

Amy Whitemarsh

P.E. Teacher

Jamie Whitney

Science Teacher

Heidi Wilson

Marketing Business Teacher

Allison Winward

Science Teacher

Jan Wittinghill

Nutrition Services

Janel Woodhouse

APEX Teacher

Jen Wright

World Languages Teacher

Karina Yeager

Attendance Secretary